Friday 15 March 2013

List Biskupa na Wielki Post


List Pasterski
(do odczytania na wszystkich Mszach 5tej Niedzieli Wielkiego Postu , 17 marca 2013)


Celebracja Wielkiego Tygodnia

Moi Drodzy

Ewangelia pierwszej niedzieli Wielkiego Postu rozpoczęła się słowami: Jezus pełen Ducha Świętego powrócił znad Jordanu i czterdzieści dni przebywał w Duchu na pustyni, gdzie był kuszony przez diabła. Te słowa są mocnym przypomnieniem, że Wielki Post jest podróżą kiedy prowadzi nas Duch i w czasie której jesteśmy zaproszeni do tego, by być otwartymi na Jego poruszenia. Celem wielkopostnej wędrówki jest przygotowanie naszych serc i umysłów do obchodów życiodajnych wydarzeń Wielkiego Tygodnia.

Ewangelia, która kończy tegoroczny Wielki Post, rozpocznie się od słów: Zbliżało się Święto Paschy i wielu z przybyłych do Jerozolimy, by się oczyścić, wyczekiwało Jezusa, pytając się wzajemnie: „Jak wam się wydaje, przyjdzie On na Święto czy też nie?„ Jednego możemy spodziewać się na pewno: Jezus tam będzie. A czy Ty będziesz?

Wielki Tydzień nie jest tylko rocznicą czy rekonstrukcją. W liturgii zbawcze wydarzenia, szczególnie śmierć i Zmartwychwstanie , celebrowane w mocy Ducha Świętego, uobecniają się w każdym czasie i miejscu. Ważne, byśmy byli na nie otwarci.

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Jezus pełen pokory przybywa na osiołku – my zaś idziemy w procesji z palmami i wsłuchujemy się w opis Męki Pańskiej.

W środę Wielkiego Tygodnia wieczorem jest celebrowana Msza Krzyżma w naszej Katedrze. Obecność Chrystusa i jego działanie podkreśla w sposób szczególny obrzęd błogosławienia olejów używanych w posłudze sakramentalnej. Tego dnia Nasz Pan wyświęcił swoich pierwszych kapłanów, dlatego też w czasie tej celebracji księża odnawiają swoje przyrzeczenia. Jest to bardzo poruszająca uroczystość, na którą chcę was serdecznie zaprosić.

Wielki Czwartek rozpoczyna trzy dni, kiedy Jezus przechodzi przez cierpienie i śmierć do triumfalnego Zmartwychwstania. Przywołujemy tego dnia moment ustanowienia i tajemnicę prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii, kiedy celebrujemy Mszę Wieczerzy Pańskiej. To także wieczór modlitwy, gdy trwamy przed Panem chcąc towarzyszyć mu w Jego wędrówce.

W Wielki Piątek staje przed nami Jezus jako cierpiący sługa zarysowany przez proroka Izajasza. Liturgia tego dnia przypomina nam także, że krzyż choć pojmowany jako znak porażki, jest znakiem zwycięstwa – gdzie bezinteresowna miłość Boga triumfuje nad ludzkim grzechem i egoizmem.

Wigilia Paschalna jest szczytem i momentem kulminacyjnym naszej celebracji. Widzimy Jezusa zmartwychwstałego i chwalebnego. Liturgia rozpoczyna się obrzędami, które koncentrują naszą uwagę na świetle, Słowie i wodzie oraz prowadzą nas do Eucharystii. Odnawiamy nasze przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się grzechu, by cieszyć się nowym życiem w Chrystusie. Radość Wielkiej Nocy potęguje fakt, że 300 osób w naszej diecezji tego wieczoru zostanie ochrzczonych lub włączonych do pełnej komunii w Kościele Katolickim. Radość tej najświętszej z nocy wprowadza nas w Niedzielę Wielkanocną .

Przechodzimy przez te wszystkie wydarzenia nie tylko by móc je pamiętać, ale by być zanurzonymi w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. On będzie obecny na tym święcie. A czy Ty będziesz?

     + Thomas McMahon
Biskup Diecezji Brentwood


No comments:

Post a Comment